Odchudzanie na stepperze

Stepper należy do jednych z najbardziej popularnych przyrządów treningowych. Jego tajemnica kryje się przede wszystkim w niskiej cenie, małym rozmiarze oraz niezwykłej efektywności. Z tej racji, że jest niewielki będziesz mógł korzystać z niego w domu, przenosząc dowolnie z pomieszczenia do pomieszczenia, trenując przy ulubionej muzyce czy programie telewizyjnym. To właśnie jego mobilność i prostota sprawiły, że jest to urządzenie, które najczęściej gości w naszych czterech ścianach.

Ze wszystkich specjalistycznych urządzeń przeznaczonych do wykonywania ćwiczeń wytrzymałościowych – czyli tak zwanych kardio – stepper jest najmniejszy i najlżejszy. Najczęściej zajmuje on tyle miejsca co karton po butach – niewiele. Dlatego właśnie nadaje się idealnie do domowego użytku, ponieważ zwykle nie zagraca nam przestrzeni. Korzystanie z niego jest równie komfortowe, ponieważ polega na wykonywaniu ruchów przypominających wchodzenie po schodach, pod górkę. Jest to idealny sprzęt do skutecznej walki ze zbędną tkanką tłuszczową.

Odmiany stepperów
Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje stepperów: mechaniczne i magnetyczne. Różnica między nimi polega na zastosowaniu odmiennych systemów dozujących opór. W urządzeniach mechanicznych rozróżnia się dwa podstawowe systemy oporu: siłowniki lub tłoki hydrauliczne. Bardziej komfortowe w użyciu są steppery oparte na systemie tłoków hydraulicznych, ponieważ nie trzeba poddawać ich konserwacji. W przypadku stepperów magnetycznych opór dozowany jest tak, jak wskazuje nazwa, a więc za pomocą pola magnetycznego lub elektromagnetycznego. Tego rodzaju urządzenia są o wiele bardzie trwalsze i cichisze w użytkowaniu. Niestety wiąże się to ze znacznie wyższą ceną. Dlatego właśnie tego rodzaju steppery częściej spotykane są w profesjonalnych klubach fitness, a w domu raczej natkniemy się na tańsze urządzenia mechaniczne.

Czym jest stepper skrętny?
Istnieje jeszcze jedna odmiana steppera, na której jednak ćwiczenia wyglądają odrobiną inaczej. Wiąże się to z tym, że wraz ze wzrastającą popularnością klasycznych modeli, producenci zaczęli wprowadzać do nich różnego rodzaju innowacje. Do jednych z najbardziej udanych należy właśnie stepper skrętny, gdzie ruch z wertykalnych został zmieniony na ruchy wykonywane po skosie w dół i na zewnątrz. Tutaj biomechanika ruchu przypomina bardziej czynności, jakie wykonywane są podczas jazdy na rolkach czy nartach biegowych. Największym atutem steppera skrętnego jest to, że angażuje większą ilość mięśni.

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Rozpocznij trening razem z nami! 

U nas dowiesz się m.in. o tym jak dopasować do siebie trening, jaki sprzęt wybrać i jak nie tracić motywacji!

 

buty halowe