Coś dla ciała i umysłu, czyli hatha joga

Każdy z nas słyszał o starożytnej technice ćwiczeń zwanej jogą. Metoda ta, jest na bieżąco udoskonalana i rozwijana tak, że powstają różne odmiany jogi, które odpowiednio służą współczesnemu człowiekowi. Joga pomaga nam wyciszyć się, zrelaksować, ale także uelastycznić całe ciało. Jest polecana szczególnie osobom z nadwagą, ponieważ zdecydowanie poprawia perystaltykę jelit i tym samym pracę całego układu trawiennego. Spokój ducha i komfort jaki zapewnia joga może pomóc tym, u których otyłość posiada podłoże psychiczne, jak również tym, którzy poddani są dużemu stresowi w pracy. Joga to świetny trening i terapia w jednym!

W dzisiejszym zabieganym świecie trudno nam znaleźć chwilę dla siebie, szczególnie wtedy, kiedy trzeba zadbać o własne zdrowie i organizm. Nie każdy ma wówczas energię na dynamiczne ćwiczenia w fitness klubie czy bieganie w zatłoczonym parku. To, czego nam potrzeba to chwila wytchnienia i wsłuchanie się w rytm własnego ciała. Właśnie dlatego warto ćwiczyć jogę, ponieważ pozwala nam odzyskać równowagę psychiczną, jak również angażuje ciało w wysiłek fizycznym pozwalają utrzymać kondycję na odpowiednim poziomie.

Czym jest hatha joga?
Jest to specjalna odmiana systemu jogi, która skupia się wokół naszego ciała. Sam termin zbudowany został na bazie dwóch słów, z czego ha znaczy słońce, a tha księżyc. Ich złączenie symbolizuje równowagę psychofizyczną człowieka, pozwalającą osiągnąć harmonię i spokój. Zdecydowaną zaletą tego rodzaju treningu jest to, że jogę może trenować każdy bez względu na płeć, wiek, stan zdrowia czy dotychczasową kondycję, ponieważ jest on wyjątkowo bezpieczny i nieinwazyjny. Treningi te pozwolą ci usprawnić i uelastycznić całe ciało. Dzięki napięciom i rozciąganiom mięśni podczas trwania właściwych ćwiczeń poprawi się ukrwienie i tym samym odżywienie wszystkich narządów wewnętrznych, jak również skóry, stawów i mięśni. W ogólnym rozrachunku joga przyśpiesza procesy regeneracyjne, łagodząc bóle i zmniejszając napięcia.

W czym pomaga joga?
Poza ogólnym odprężeniem i złagodzeniem nerwów, joga to również świetna metoda ćwiczeń dla tych, którzy cierpią na wszelkiego rodzaju bóle kręgosłupa. Pozycje rozciągające, jakie przyjmujesz podczas treningu, pozwalają znacznie zmniejszyć naciski na korzenie nerwowe, które spowodowane są głównie nieprawidłowym utrzymywaniem pozycji ciała. Ponadto joga poprawia nasz sposób poruszania się, ponieważ uelastycznia ciało powodując, że chód jest bardziej sprężysty i elegancki.

 

 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Rozpocznij trening razem z nami! 

U nas dowiesz się m.in. o tym jak dopasować do siebie trening, jaki sprzęt wybrać i jak nie tracić motywacji!

 

buty halowe