Wybieramy odpowiedni orbitrek

Coraz częściej urządzamy sobie siłownię w swoim własnym domu, kolekcjonując odpowiedni sprzęt i urządzenia treningowe. Najczęściej decydujemy się na przyrządy służące do ćwiczeń wytrzymałościowych, czyli kardio. Wiąże się to z tym, że najczęstszym powodem dla których uprawiamy sport to chęć utrzymania zgrabnej sylwetki i dobrej kondycji fizycznej. Urządzeniem, które świetnie sprawdzi się w tej misji jest między innymi orbitrek. Oto kilka porad czym kierować się przy jego zakupie.

Orbitrek, czyli trenażer eliptyczny, jest sprzętem, który bardzo często spotykamy w siłowniach czy klubach fitness. W zasadzie stał się już tak zwaną „niezbędną podstawą” wyposażenia tych miejsc. Mimo, iż sam wynalazek jest dość świeży, wielu z nas nie pamięta już jak to było trenować bez orbitreka. Większość ćwiczących wybiera właśnie ten przyrząd zamiast biegania, którego nie wszyscy są zagorzałymi fanami. Nie każdy czuje się komfortowo biegając na zewnątrz lub jeżdżąc na rowerze. Orbitrek pozwala na wykonywanie bardziej dynamicznych ćwiczeń wytrzymałościowych w pomieszczeniu. Możesz więc intensywnie ćwiczyć, oglądając przy tym swój ulubiony program telewizyjny.

Typy orbitreków
W tej chwili rynek proponuje nam dwa główne rodzaje orbitreków: mechaniczne i magnetyczne. Zasadnicza różnica między nimi polega na zastosowaniu sytemu dozorującego opór. W przypadku urządzeń mechanicznych, system ten opiera się na hamulcu, który poprzez tarcie zmniejsza prędkość koła zamachowego tak, że urządzenie zaczyna stawiać coraz większy opór użytkownikowi. Sytuacja wygląda inaczej jeśli chodzi o oribtreki magnetyczne, gdzie koło hamowane jest dzięki działaniu pola magnetycznego lub elektromagnetycznego w już bardziej zaawansowanych technologicznie konstrukcjach. Tego rodzaju sprzęt będzie odznaczał się o wiele cichszą pracą oraz dużo większą wytrzymałością, co jednak wiąże się również z wyższą ceną.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jeśli zdecydowałeś się już na konkretny rodzaj orbitreka, warto zwrócić uwagę na jego pozostałe parametry, wpływające na komfort użytkowania. Zwróć zatem uwagę na zakres regulacji oporu, ponieważ im jest on szerszy, tym dokładniej dostosujesz opór stawiany przez urządzenie do twoich możliwości, jak też założeń treningu. W sytuacji, gdy chcesz się odchudzić, sprawdź maksymalne obciążenie urządzenia tak, aby móc bezpiecznie ćwiczyć. Ponadto warto też upewnić się, że orbitrek który chcemy kupić posiada udogodnienia związane z jego przechowywaniem. Dobrze jeśli po skończonym treningu będziemy mogli go łatwo przemieścić i schować.

 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Rozpocznij trening razem z nami! 

U nas dowiesz się m.in. o tym jak dopasować do siebie trening, jaki sprzęt wybrać i jak nie tracić motywacji!

 

buty halowe